EEIK, ABD’de düzenlenen NAFSA Uluslararası Eğitim Konferansındaydı

EEIK, ABD’de düzenlenen NAFSA Uluslararası Eğitim Konferansındaydı

CfbTZ0SWQAAfRpsDEİK Eğitim Ekonomisi İş Konseyi (EEIK) her yıl Mayıs ayında ABD’de düzenlenen bu senede 31 Mayıs – 4 Haziran 2016 tarihlerinde Colorado Eyaleti’nin Denver şehrinde gerçekleştirilen dünyanın en büyük uluslararası eğitim konferansı olan 68. NAFSA Eğitim Konferansı & Fuarına katıldı.

Bu yıl dünyanın dört bir yanından, 9500 ‘den fazla uluslararası eğitimcinin katıldığ ı NAFSA Konferansına 19 üniversite ve Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları oluşan geniş bir heyet ile katılım sağladı.

fcf7d9.jpgNAFSA Yıllık Konferansı kampüs turları, çalıştaylar, eğitim oturumları, network fırsatları ve özel etkinlikler ile dolu beş gün için bu yıl da bir rekora imza atarak uluslararası eğitim alanından 10,000 ‘den fazla profesyoneli bir araya getirdi.

Konferans süresince uluslararası eğitime ilişkin çeşitli seminerlere katılan, yeni ortaklıklar ve ortak programlara yönelik görüşmeler başlatmak için çeşitli üniversitelerin temsilcileriyle bir araya gelen Türkiye üniversiteleri, birçok yükseköğretim kuruluşuyla işbirliklerinin temellerini attı.

timthumb.phpİş Konseyi Başkanı Dr. Mustafa Aydın, bu yıl NAFSA tarihinde ikinci kez gerçekleştirilen Türkiye’de Yükseköğrenim Sistemi ile ilgili özel oturumda açılış konuşmasını gerçekleştirmesinin yanı sıra ayrıca Amerikan Üniversiteleri ile Türk Üniversitelerini bir araya getiren özel kahvaltıda yaptığı açılış konuşmasında Türkiye’nin yükseköğretimde bir cazibe merkezi haline geldiğini ve Amerikan Üniversiteleri ile işbirliğinin çok büyük önem arz ettiğini vurguladı.

“Türkiye yükseköğretimde yükselen bir yıldızdır”

Ekonomik, siyasi ve kültürel bütünleşme “Küresel dil” anlayışını ortaya çıkarmış; yeni uluslararası ilişkiler ağında uluslararası eğitim kavramını doğurmuştur. Uluslararası eğitim ile üniversiteler ”dünya insanı” yetiştirerek bulundukları toplumun küresel bir ekonomiye sahip olmasına katkıda bulunurlar. Üniversitelerin yerel değil, evrensel ve global düşünebilen Dünya insanı yetiştirmek zorunda olduğuna değinen Dr. Mustafa Aydın, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde bulunan üniversitelerin en temel amacı; ülke ekonomisine katkı sağlayacak çağdaş toplumlar yetiştirmektir şeklinde ifade etmiştir. Ayrıca Dr. Aydın, her yıl NAFSA’ya Türk Üniversiteleri olarak DEİK – Eğitim Ekonomisi İş Konseyi tarafından organize edilen Study in Turkey Pavilyonu ile katılmakta olduğunu ve Türkiye’nin yükseköğretimde yükselen bir yıldız olmasını; “Study in Turkey” markasını dünyanın her bir yanına taşıyarak oluşturduklarını ve Türkiye’de eğitimi dünya devleri ile birlikte yer alması için her türlü çabayı gösterdiklerini ifade ederek; NAFSA Konferansının bu anlamda “Study in Turkey” markası ile Üniversitelerimizin tanınması için muazzam bir fırsat olduğunu belirtmiştir. İşbirliklerinin geliştirilmesini, yükseköğretimdeki yeni trendlerin takip edilmesi ve teknolojinin yükseköğretimde kullanılması gibi farklı misyonlar için uluslararası eğitim profesyonellerini bir araya getiren NAFSA’nın Türk Üniversitelerinin her yıl katılması gereken bir konferans olduğunu sözlerine eklemiştir.

Bu yıl Türkiye’den birçok devlet ve vakıf Ünivesitesi EEİK tarafından organize edilen Study in Turkey Pavilyonu çatısı altında NAFSA’ya katılarak ülkemizi temsil etme fırsatı buldular.
Share